Ok. 1912 r. do Niezabyszewa przeprowadził się, pochodzący z Zapcenia na Gochach, szewc Feliks Żmuda Trzebiatowski (1886-1948), który w 8 czerwca 1914 r. ożenił się z córką gospodarza Martą Drzewicką (1886-1974) z Niezabyszewa. Niecałe dwa miesiące później wybuchła I wojna światowa, na którą rychło zaciągnięto Feliksa. Niemal dokładnie rok po ślubie, 10 czerwca 1915 r. urodził się ich syn Jan, późniejszy zakonnik zgromadzenia Mariannhill w Reimlingen w Bawarii. Fotografia wykonana ok. 1919 r.
Feliks Żmuda Trzebiatowski (1886-1948) w mundurze niemieckiego 61 Infanterie Regiment (pułku piechoty)
Marta Trzebiatowska z d. Drzewicka (1886-1974)
Marta i Feliks Żmuda Trzebiatowscy z dziećmi: Teresą, Janem i Anną, ok. 1932 r.
Agnieszka Drzewicka z d. Jankowska (1854-1938) w ogrodzie rodziny Lietzów. W tle droga do Bytowa, z lewej cmentarz katolicki, a na horyzoncie, za Górą Glinianą (Lehmberg) majaczy komin niezabyszewskiej cegielni.
Agnieszka i jej zmarły w 1920 r. mąż Jakub Drzewicki, w 1905 r., po sprzedaży 100-hektarowego gospodarstwa w Karpnie na Gochach, zakupili w Niezabyszewie gospodarstwo ok. 20-hektarowe, lecz o lepszej jakości ziemi. Dzisiaj stanowi ono własność rodziny Łąckich. Potomkami Drzewickich w Niezabyszewie są dzisiaj, prócz Łąckich, Wnuk-Lipińscy, Skwierawscy i Rembalscy
Dom Drzewickich w Niezabyszewie ok. 1925 r. Stoją od lewej: Jan Drzewicki (syn Michała, wnuk Jakuba), Jan, Feliks i Anna Żmuda Trzebiatowscy, Anastazja Drzewicka (córka Jakuba) i Jadwiga Drzewicka (córka Michała)
Teatrzyk ss. Katarzynek. Od lewej stoją: Teresa Trzebiatowska, s. Ida Korczykowska, Anna Trzebiatowska. Siedzą: Helena Jaschull i Tadeusz Krefft, Niezabyszewo pocz. lat. 40. XX wieku
Teresa Trzebiatowska, Helena Jaschull, Anna Trzebiatowska
Teresa i Jan Żmuda Trzebiatowscy, pocz. l. 40. XX w.
Teresa i Anna Żmuda Trzebiatowskie, pocz. l. 40. XX w.
Teresa i Anna Żmuda Trzebiatowskie, pocz. l. 40. XX w.
Marta Żmuda Trzebiatowska, pocz. l. 40. XX w.
Wieprzki Trzebiatowskich, w tle Anna Trzebiatowska
Teresa, Marta, Jan (na przepustce) i Feliks Żmuda Trzebiatowscy. W 1941 r. wódz III Rzeszy postanowił powołać do wojska zakonnika, a jednocześnie studenta teologii i filozofii na uniwersytecie w Wuerzburgu Jana Trzebiatowskiego (imię zakonne Arnold), który służył jako sanitariusz pod rozkazami słynnego "Lisa Pustyni" (niem. Wüstenfuchs) gen. Erwina Rommla we Włoszech i w północnej Afryce. Z tego czasu zachowały się bardzo egzotyczne zdjęcia. W 1943 r. Jan (o. Arnold) trafił do niewoli kanadyjskiej, w której przebywał do kwietnia 1946 r.
Marta, Jan i Feliks Żmuda Trzebiatowscy
Jan Żmuda Trzebiatowski (z lewej) we Włoszech
Pamiątka z Africa Korps
Jan Żmuda Trzebiatowski na wraku zniszczonego czołgu
Kuchnia polowa Africa Korps
Feliks, Marta i Jan Żmuda Trzebiatowscy. W tle proboszczowska stodoła
Marta Żmuda Trzebiatowska (1886-1974)
Jan, Teresa i Anna Trzebiatowscy oraz Tadeusz Henryk Krefft w oczekiwaniu na kolędę
Marta Żmuda Trzebiatowska
Feliks Żmuda Trzebiatowski zapędza kaczki do chlewa
Od lewej stoją Teresa i Marta Trzebiatowskie, siedzi Anna Krefft z d. Trzebiatowska z córką Krystyną Krefft na kolanach, stoją Feliks Trzebiatowski i Cieszyńska, siostrzenica Marty, 1947 r.
Marta i Feliks Żmuda Trzebiatowscy, 1941-1944